|
||
Abban ma már egyetértünk, hogy az éghajlatváltozás lassítása érdekében csökkenteni kell az üvegházgázok kibocsátását. Ha valóban változtatni akarunk, akkor először is át kell gondolnunk, hogy mi magunk milyen hatást gyakorolunk a környezetre, és milyen lépéseket tehetünk karbonkibocsátásunk csökkentése érdekében.
Életmódunk karbonlábnyomának nagyságát többek között háztartásunk energiafogyasztása, motorizált közlekedésünk (saját autó, tömegközlekedés, légiközlekedés) üzemanyag-fogyasztása, használati tárgyaink mennyisége, tartóssága, az internetezés, banki szolgáltatások, szabadidős tevékenységek (nyaralás, sport, kultúra, szórakozás) igénybevételének, és hulladékainknak a kibocsátása, valamint jelentős mértékben étkezési szokásaink és azok hulladéka stb. befolyásolja.
A szén-dioxid-számlálók számos ötletet nyújtanak a kibocsátásunkkal okozott környezetterhelés csökkentésére napi szokásaink egyszerű megváltoztatásával. A legtöbb apró változtatást talán észre sem vesszük, de ha mindenki csak néhány szokásán változtatna, a hatás óriási lenne.
Először is érdemes felmérni, hogy mennyi a háztartási energiafogyasztásunk, hogy mennyivel járul hozzá a klímaváltozáshoz. Olvasd le minden hónap elején a mérőórák állásait, vidd fel az adatokat a karbonkalkulátorba!
Számottevően hozzájárulnak karbonlábnyomunk méretéhez étkezési szokásaink. Ha például túl sok húst, felvágottat, tejet, sajtot, azaz állati fehérjét fogyasztunk, jelentősen megnő karbonlábnyomunk. Ételeink hulladéka is sokat nyom a latba. A kidobott étel, főleg ha mindent a kukába dobunk, jelentősen növeli szénlábnyomunkat. Ha azok jó részét komposztáljuk, a csomagolóanyagokat külön gyűjtjük, máris kisebb lesz szénlábnyomunk, ha pedig mindezt megelőzve környezettudatosan (a túlzott csomagolást kerülve, csak a megfelelő mennyiséget, kevesebb húst, több zölsdéget, gyümölcsöt, és mindebből lehetőleg helyit stb.) vásárolunk, azzal jelentősen csökkenthetjük karbonlábnyomunkat.
Ezenkívül jó néhány különböző magyar nyelvű szén-dioxid-számlálóval is ellenőrizhetjük, mennyivel járulunk hozzá az éghajlatváltozáshoz:
A magyar nyelvű karbonkalkulátor célja a Vegyél vissza kampány honlapján a figyelemfelhívás és a népszerűsítés: néhány egyszerű eldöntendő kérdésre kell válaszolni.
A Jól lakni portál energiakalkulátor
Angol nyelvű karbonkalkulátor a Low Carbon Diet Personal CO2 calculator.
Szintén angol nyelvű az élelmiszer-kilométer kalkulátor.
Számos számítási mód létezik arra, hogy valamely tevékenység szén-dioxid-kibocsátását felmérjük vagy megbecsüljük. Az adatok összehasonlíthatóságát segíti a General Electric angol nyelvű Data Visualization elnevezésű blogja, ahol szemléletes eszközökkel kerülnek bemutatásra a különböző szén-dioxid-kibocsátási értékek.
forrás: Föld Napja Alapítvány
Hozzászólok a cikkhez
A cikkhez csak bejelentkezett olvasóink szólhatnak hozzá.
Bejelentkezem | Regisztrálok