![]() |
|
|
A Vidékfejlesztési Program keretén belül a Közép-Tisza-Zagyva Vidékfejlesztési Egyesület működési területén meghirdetett VP6-19.2.1.-57-7-21 kódszámú, vállalkozások fejlesztésének támogatása tématerületű felhívás keretében sikeresen megvalósult a Tenczer Tibor EV piaci pozíciójának javítása című 3336512294 számú projekt.
l.
Sikerrel zárult az ausztrál Wave Swell Energy alternatív tengeri energiatermelő platformjának próbaüzeme.
Az UniWave 200 nevű újító konstrukció egy lefelé nyitott betonüreg, amelyben a tenger hullámainak emelkedése nyomán emelkedik és süllyed a víz – az üregben változó légnyomás pedig az üreg tetején elhelyezett turbinán keresztül egyenlítődik ki. Egyszerűbben: egy olyan szélerőmű, amely a hullámok keltette légmozgás energiáját termeli ki.
A Bustanica – ami arabul kertet vagy gyümölcsöskertet jelent – nevet viselő dubaji vertikális farmon 330 ezer négyzetméteren termesztenek évente 1 millió kilogramm leveles zöldséget. Növényvédőszer-, gyomirtószer- és vegyszermentesen, nem mellesleg több mint 250 millió liter vizet megtakarítva. Az Emirates közölte: a légitársaság utasai már júliustól kóstolhatják az innen származó zöldségeket a fedélzeti menüjükben.
Már a könyökünkön jön ki a környezetvédelem fontossága, de a legtöbbet emlegetett fogalmakon túl valószínűleg mindannyiunk tudásában van pár vakfolt. Mielőtt teljes elszántsággal az életmódváltás mellett döntenél, szánj időt arra, hogy megértsd a legfontosabb irányelveket. Évi ehhez a Quibit Magazin, a Másfélfok és a Greenguide cikkeit ajánlja, de zöld-filmes bakancslistáját is érdemes lecsekkolni. A Forrongó jég (Ice on fire) a klímaváltozás folyamatáról beszél érthetően, a Seaspiracy a halászat környezeti hatásait mutatja be, a Kiss the Ground Netflix-sorozatból a talajerózió miértjétől tájékozódhatsz, az A Plastic Ocean pedig az óceánba kerülő műanyaghulladék problémáját járja körbe.
Az alsósajói, 2008-ban bezárt vasércbánya Gabriella tárójából a Sajóba ömlő szennyvízben az arzénkoncentráció négyszázszorosa az európai határértéknek, de még a feleannyira szigorú szlovákiainak is a kétszázszorosa. A környezeti katasztrófa látványos, a folyó húsz kilométeres szakaszán kipusztult az élővilág, miközben a szlovák hatóságok tétlenkednek. Némi vigasz, legalábbis nekünk, hogy mire Magyarországra ér a Sajó, annyira felhígul a vízben a szennyezés, hogy gyakorlatilag kimutathatatlan. Helyszíni riport a rozsdavörösre színeződött halott folyó partjáról.
A karbonlábnyom azt mutatja, hogy például egy ember életmódja, egy termék életciklusa, egy vállalat tevékenysége mennyi közvetlen és közvetett üvegházgáz-kibocsátással jár. Mértékegysége a szén-dioxid-egyenérték (CO2e), ami az összes üvegházhatású gáz (metán, dinitrogén-oxid, F-gázok stb.) kibocsátását magában foglalja.
Ökológiai katasztrófa zajlik a Sajón – figyelmeztet Facebook-posztjában Orosz Örs, felvidéki jogvédő aktivista, Nyitra megyei képviselő. Mint írja az alsósajói vasércbánya altárójából immár két hete folyik a vörösiszappal kevert szennyezett víz a Sajóba.
Immár több mint két hete az alsósajói vasércbánya altárójából vörösiszappal kevert szennyezett víz folyik a Sajó folyóba az egykori Siderit üzem telephelyénél. Állítólag a folyó vizének vas szintje jelenleg 2000-szerese a megengedett értéknek, de ami rosszabb, hogy jelentős mennyiségű kén is kerül a vízbe, így az egyébként kristály tiszta folyót teljesen élhetetlenné teszi az állat és rovarvilág számára.
Hatalmas zsírkígyó került elő a budapesti csatornából Óbudán, áll a Fővárosi Csatornázási Művek közösségi oldalán.
Képzeljünk el egy műanyagmentes folyóparti büfét, kempinget... Nem használ eldobható műanyag tányért vagy evőeszközt, de használ szelektív hulladékgyűjtőt és tisztán tartja az előtte lévő partszakaszt. Képzeljünk el olyan intézményeket, iskolákat, önkormányzatokat, ahol fontosnak tartják, tanítják és saját példájukon keresztül mutatják be, hogyan élhetünk fenntartható és környezetkímélő módon, az általunk termelt hulladékok minimálisra csökkentésével. S ha elképzeltük, jöhet a megvalósítás!
A Szegedi Tudományegyetem kutatói harmadik éve vizsgálják a Tisza mikroműanyag-szennyezettségét. Az Európai Űrügynökség (ESA) műholdja, a Sentinel–2 ötnaponta készített felvételei és vízminták vizsgálata alapján arra is következtetnek, milyen a víz lebegtetett hordaléktartalma, és ennek mekkora részét teszik ki a mikroműanyagok.