|
||
Sikerrel zárult az ausztrál Wave Swell Energy alternatív tengeri energiatermelő platformjának próbaüzeme.
Az UniWave 200 nevű újító konstrukció egy lefelé nyitott betonüreg, amelyben a tenger hullámainak emelkedése nyomán emelkedik és süllyed a víz – az üregben változó légnyomás pedig az üreg tetején elhelyezett turbinán keresztül egyenlítődik ki. Egyszerűbben: egy olyan szélerőmű, amely a hullámok keltette légmozgás energiáját termeli ki.
Régi, sőt, a technológiai fejlődésnek is köszönhetően egyre inkább elavult szemléletet tükröz az a kérdésfelvetés, mely szembeállítja a megújuló energiák (a szél, a napsütés) használatát és az energiabiztonságot. Nem süt mindig a nap és nem fúj mindig a szél, de többek között a tárolási megoldások fejlődésével, többféle megújuló forrás együttes használatával, országok hálózatainak jobb összekapcsolásával elérhető egyszerre a tisztább villamos energia és az energiabiztonság is – és ezt már nemcsak tanulmányok és elméletek, de több nemzetközi példa is bizonyítja. A tiszta energia egyre olcsóbb és költséghatékonyabb, egyre fontosabb, hogy a fejekben – és ezen keresztül a villamosenergia-rendszer működésében – kell új alapokra helyezni a gondolkodást.
Az amerikai Thiel Foundation Breakout Labs bejelentette, hogy radikálisan új megoldással állt elő az olcsó és tiszta energiaelőállítás terén. Az általuk Atmospheric Vortex Engine-nek (AVE) elnevezett, egyelőre csak elméletben létező szerkezetben egy szabályozott tornádó hajtana több turbinát, így állítaná elő az energiát.
A világ legnagyobb, 339 turbinából álló tengeri szélerőművének terveit nyújtotta be a napokban a Moray Offshore Renewables a skót kormányhoz. Az erőmű 1,5 gigawattos teljesítményével egymillió otthon energiaellátását lesz képes biztosítani.
Az Európai Szélenergia Társaság (EWEA), a Magyar Szélenergia Társaság (MSZET) és a Magyar Szélenergia Ipari Társaság (MSZIT) 2012. július 10-én, kedden tartja 4. Magyar szélenergia workshopját.